Dzieci DDA

man-gc434b6e29_1920

DDA – To skrót od Dorosłe Dzieci Alkoholików. Ten problem pojawia się już w dzieciństwie, u rodziny, w której co najmniej jeden z rodziców nadużywał alkoholu. Dzieci  bardzo przeżywają to co się dzieje w domu, nie rozumieją i same stają się problematyczne. Często takim domom towarzyszy przemoc, któryś z sąsiadów to zgłasza i dziecko trafia do rodziny zastępczej. Tam nie zawsze wszystko układa się dobrze, a brak matki i ojca w młodym wieku jest czymś strasznie przykrym. Przestają radzić sobie ze swoimi emocjami i stają się dysfunkcyjne. Choć nie każde dziecko staje się DDA, duża część może mieć w dorosłym życiu problemy z procentami.

Jak rozpoznać syndrom DDA?

Przeważnie są to osoby zbyt poważnie traktujące siebie, dążące do perfekcji, biorące odpowiedzialność za własne czyny. Jeśli chodzi o pracę zawodową, ludzie Ci źle znoszą porażkę. W sferze uczuciowej maja liczne problemy. Nie mają zaufania i nie czują się kochani, potrzebni. Mają problem z bliskością. Nie mogą być w związkach , bo mają trudności z nawiązywaniem relacji. Są bardzo nieśmiali, a zarazem impulsywni. Często zmienia im się nastrój , nie wiedzą jak i nie umieją się zrelaksować i poradzić sobie ze sobą. Wtedy sięgają po alkohol.

Jak zaradzić?

Terapią, indywidualną lub grupową. Zazwyczaj ludzie nie chcą pójść na terapie. Uważają, że wszystko jest w porządku, a tak naprawdę potrzebują tego. Nie widzą tego, bo chcą sobie poradzić z tym sami . Terapia indywidualna przeznaczona jest dla osób, które mają trudność z otwartością. Publicznie boją się wyrażać własnych uczuć. Na grupowej, nawzajem dzielą się doświadczeniami i pracując razem próbują pokonać chorobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *